Аутори:
1. Aleksandar Majstorović, Gradska uprava Banjaluka,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Posljednjih nekoliko decenija, čovjek se sve više okreće prirodi i svom okruženju kao jednom od neiscrpnih izvora za usavšavanje svojih uređaja, o pogledu aerodinamike, hidrodinamike i sl. Kao jedan od takvih primjeraka može se navesti i termovizija. Poznato je da gmizavci, odnosno zmije svoj plijen uočavaju termovizijskim pogledom, što im omogućava lako hvatanje plijena i u otpunom mraku. Takođe neke vrste ptica grabljivica svoj plijen uočavaju pogledom sličnim termovizijskom, samo što se taj pogled manifestuje u ultraljubičastom spektru. Soko u letu uočava na travnatim površinama mrlje koje ostavljaju glodari ili manji sisari urinirajući oko svojih brloga. U ultraljubičastom spektru, mrlje koje ostavljaju životinje urinirajući, obilježene su kao žućkasto-zelene mrlje, tako da soko svoj pogled fiksira u unutrašnjost mrlja uočavajući i najmanje kretanje životinja. Iz ovih eksperimentalnih saznanja, čovjek je prikupio dragocjene informacije kojima su poboljšane mogućnosti u korištenju termovizijskih kamera.
Termovizijske kamere imaju veliku primjenu u: mašinstvu, građevinarstvu, elektronici, energetici, medicini, specijalizovanim policijskim i vojnim jedinicama, a u posljednje vrijeme i u vatrogasnim jedinicama.
Кључне речи:
Priroda,termovizija,termogrami,termovizijske kamere
Тематска област:
Održavanje tehnničkih sistema i inženjerstvo zaštite radne sredine
Датум пријаве сажетка:
02.03.2015.
Конференцијa:
12th International conference on accomplishments in Electrical and Mechanical Engineering and Information Technology (DEMI 2015)